Kick off och föreläsning med Stefan Einhorn ”Konsten att vara snäll”

Compliance Forum bjuder in till höstens Kick-off med föreläsning och mingel!

Vi gör det tillsammans med Företagsuniversitetet på det anrika gamla Posthuset i Stockholm.

Företagsuniversitetet, som är knutet till Kursverksamheten vid Stockholms Universitet, samarbetar och erbjuder många kurser och utbildningar för företag och organisationer, bland annat tillsammans med Compliance Forum med utbildningen Certifierad Compliance Officer.

På mötet har vi förmånen att få lyssna till Stefan Einhorn.

Stefan Einhorn är professor i molekylär onkologi vid Karolinska Institutet, överläkare vid Radiumhemmet och ordförande i Centrum för social hållbarhet. Han är också en av Sveriges mest välkända röster inom etik, medmänsklighet och ledarskap. På vår Kick-off den 8 september kommer han att prata om ”Konsten att vara snäll”.

Begreppet ’snäll’ kopplas ofta till egenskaper som dumhet, naivitet och undergivenhet. Stefan lägger en helt annan innebörd i ordet: ”För mig är en snäll människa en
individ som lever med etiken i sitt hjärta.” Den snälla människan är minst av allt dum, tvärtom mycket klok eftersom hon har förstått att det vi gör för andra gör vi också för
oss själva. Men snällhet är en egenskap som måste förvaltas med gott omdöme. Att vara snäll på ett äkta, positivt och gott sätt är verkligen en konst.

Missa inte detta tillfälle att få lyssna till en tankeväckande och hoppingivande föreläsning om ”Konsten att vara snäll”.

Efter föreläsningen bjuder vi på mingel med lättare mat och dryck

Information:
Datum: 8 september
Plats: Posthuset, Stockholm
Tid: 16.00 – 19.00

Medlemsmötet är kostnadsfritt för medlemmar i Compliance Forum men debiteras 300kr + moms vid sen avbokning (senast 5 september) eller utebliven ankomst